haberantalya.com

'Pembe Prenses' Korkuteli'nde

SAĞLIK Bakanlığı'nın mobil kanser tarama TIR'ı 'Pembe Prensesi', bir ay süreyle Korkuteli'nde kanser taraması için konuşlanacak.

'Pembe Prenses' Korkuteli'nde
Tarih: 19-01-2018 15:23

Mobil kanser tarama TIR'ı 'Pembe Prenses', Korkuteli Kaymakamlığı himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi ve Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün organizasyonuyla bir ay süreyle devlet hastanesi bahçesinde konuşlanacak. Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, “Antalya'da birçok ilçede hizmet verecek olan kanser tarama TIR'ında, ücretsiz meme kanseri (40-69 yaş arası kadınlara), bağırsak kanseri (50-70 yaş arası kadın ve erkeklere) ve rahim ağzı kanseri (30-69 yaş arası kadınlara) taraması yapılacak" dedi.

TIR'da son model dijital mamografi cihazıyla mamografi çekiminin yanı sıra maliyeti oldukça yüksek olan kansere özgü HPV-DNA numune alımının ücretsiz yapılacağını anlatan Dr. Oya Dirican, "Duyurular yapılarak, yaş grubuna giren tüm halkımızın ücretsiz kanser taramalarının yapılmasını sağlamaya çalışılacaktır. Her mahallenin belirlenen meydanlarında 09.00- 13.30 arasında vatandaşlarımız Büyükşehir Belediyesi'nin taşıma araçlarıyla Pembe Prenses'in yanına götürülecek. Taramaları yapıldıktan sonra alındıkları yere bırakacaktır. TIR'ın yanında sıralarını bekleyen vatandaşlarımızı yine Büyükşehir Belediyesi kapalı, sıcak bir ortamda misafir edecek" dedi.

Kanserde erken teşhisin önemine işaret eden Dr. Dirican, "Tüm vatandaşlarımız taramaya davetlidir. Kanserde asıl olan kanserin ortaya çıkmasını engellemek için sağlıklı beslenme, hareket etme, kötü alışkanlıklardan uzak durma gibi 'sağlıklı yaşam' tarzını benimsemektir. Ancak, kanser oluşmuşsa da, o kişi için yapılacak en iyi şey erken teşhistir. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünyada her yıl 13 milyon insan kansere yakalanmakta, 7 milyon insan kanserden ölmektedir. Ülkemizde kanser, ölüm nedenleri içinde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kanser hem sık görülmektedir hem de ortaya çıktığında hastaya ve yakınlarına yıkımı fazla olmaktadır" diye konuştu.


YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç