haberantalya.com

"Yargıda hesap verecek"

CHP Milletvekili Kara, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni borç batağına sürükleyenler sadece seçimi kaybetmeyeceğini, yargıda da hesap vereceklerini vurguladı.

"Yargıda hesap verecek"
Tarih: 13-09-2017 11:46

Antalya Büyükşehir belediyesi şirketlerinin tahvil ihracı ile 300 milyon lira borçlanmak istemesinin AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından iptal ettirmesinin ardından ipotekle devlet ve özel bankalardan borçlanmaya gitmek istemesine tepkiler devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 300 milyon lira borçlanma istemişinin nedeninin Boğaçayı ve Konyaaltı sahil Projesi için olduğuna dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, “Belediyeyi borç batağına saplamak isteyenler sadece seçimde kaybetmeyecek, yargıda bunun hesabını verecektir” dedi.  Kara, Başkan Türel’in yaptıkları uyarıları dikkate aldığını, ancak birilerinin daha sonra dayatma yaptığını da söyledi.

BOĞAÇAYI MARİNA MALİYETLİ

Tahvil ihracının Cumhurbaşkanı tarafından durdurulmasının bir aşama olduğunun altını çizen Kara, ÇYDD’de düzenlediği basın toplantısında; “Deniliyor ki, ‘Sana orada rantı geçittirmeyiz. Yukardan geçsin’ gibi bir anlayış var. Menderes Türel’in ‘yatırım yapacağım’ dediği Boğaçayı ve Konyaaltı sahil Projesi ile ilgili daha önce açıklama yapmıştım. Boğaçayı Projesi kapsamında Marina’yı içerden dışarı çıkarttı ama sahili 1,5 km işgal durumu var. Belirli oranda düzelttiler, geri kalanı ise çok maliyetli. Denizin içerisini doldurarak oraya marina yapmaya kalkmaları için bayağı uzun yıllara sarkması gerekiyor. Yoksa yapamaz, çünkü ciddi bir maliyeti var. Şu anda 2-3 milyar dolardan bahsediliyor” şeklinde konuştu.

SAHİLİ ÖZELLEŞTİRDİLER

“Türel, ‘Konyaaltı Sahili’ni halka açacağız’ demişti” diye konuşmasını sürdüren Kara,  Daha önce yapılanları yıktılar ve bin 500’e yakın insan 2 yıl sahilden faydalanamadı. Burada ekonomik kayıpta söz konusu oldu.  Sahildeki işletmelerin yıkılması ve 2 yıl boyunca çalışmamış olması da binlerce insan işsiz kaldı ve ciddi bir ekonomik kayıp yaşandı. Konyaaltı sahilini halka açacağını söyleyen Büyükşehir belediye başkanımız şimdi ne yaptı? Bir tane firma ile beraber sahili geçici bir süre veriyor ve yine eski modelin biraz da yenisini yaptırıyor.  Yine sahili satmaya başlamıştın. Yine aynı özel sektör, yine aynı kafa. O zaman biz de hatırlatmak zorundayız ve halkımız da hatırlayacaktır. Dün bunu diyordun bugün neyi diyorsun? Bunun birisi yalan. Bizim gördüğümüze göre ortada bir yalan var. Siz halka yalan söylerseniz, halkta gereğini yapar.

HESABINI SONUNDA SORACAĞIZ

CHP Milletvekili Kara şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’nin tekrar alacağını bir yıl öncesinden söylemiştim. Şu anda yapılanlar ‘belediyeyi borç batağına saplayalım, bunlar devam ettirsin’ demektir.  Yani, ‘CHP bir daha geldiğinde zorlansın ve sonra da yapamadıklarını söyleyelim’ gibi bir zihniyetleri var. Ama biz bunların hepsini teker teker takip ediyoruz. Zamanı gelince de hepsini açıklayacağız. Bunu yapanlarda hesabını verirler. Belediyeyi borç batağına saplamak isteyenler sadece seçimde kaybetmek değil, bu halkı, bu memleketi, bu ülkeyi borca sokmaktan dolayı yargının karşısına giderler. Bu kadar nettir ve hesabını sorarız. Biz Büyükşehir belediyesi aldığımızda nerede yanlış yapmışlarsa, Antalya ve Antalyalılara ne kadar zarar vermişlerse o zararı onlara her şeyi ile ödettiririz. Ödettireceğiz zaten. Biz yaptıkları yanlış işleri de biliyoruz, söyledikleri tüm yalanları biliyoruz. Bunların hepsinin gereği yapılacaktır. Kaçacak yerleri yok zaten. Onlar kaçıp gidip de Mozambik’te yaşayamazlar. Antalya’ya eninde sonunda geleceklerdir. Şimdiden uyaralım ki, hata yapmasınlar.


YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç